dotazy‎ > ‎

pokračující sborníky

dotaz

Jak citovat prispevky ve sbornicich - ale ne tech jednorazovych, pro ktere je celkem jasny vzor, napr.

JEMELKA, Petr. Hra a tvořivost ve filosofii Vítězslava Gardavského. In: Hra, věda a filosofie: sborník příspěvků. 1. vyd. Praha: Filosofia, 2006, s. 135–141. ISBN 80-7007-222-9.

ale v "pokracujicich sbornicich", ktere maji jednotny nazev a jsou napr. i cislovany pomoci rocniku, cisel atd. Takovychto sborniku je v CR spousta, od padesatych let se publikovalo na vysokych skolach hlavne v takovychto sbornikovych radach...
Lze pro tyto "periodika" pouzivat vzor jako pro casopisy? Tedy se v citaci "vykaslat" i na vydavatelske udaje apod.?

Konkretni priklad: příspěvek ve Sborníku archivních prací, http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000356524&local_base=NKC

ev. citace jako clanku v seriálu/časopisu

Pražák, Jiří. Privilegium Přemysla I. pro Doksany a jeho konfirmace z r. 1276: poznámky k dějinám doksanského klášterství ve XII. a XIII. stol. Sborník archivních prací. 1955, roč. V, č. 1, s. 159—203.

ev. po novu i s In:

Pražák, Jiří. Privilegium Přemysla I. pro Doksany a jeho konfirmace z r. 1276: poznámky k dějinám doksanského klášterství ve XII. a XIII. stol. In: Sborník archivních prací. 1955, roč. V, č. 1, s. 159—203.

jako příspěvek ve sborníku dle staré normy by klasický případ příspěvku v jednorázovém sborníku byl
ale už nevím, jak se přesně vypořádat se zápisem roku (tečka před rokem by mi zde připadala trochu divna), ročníku, čísla, vydavatele..., kdyby se to melo citovat jako "klasicky sbornik"

Pražák, Jiří. Privilegium Přemysla I. pro Doksany a jeho konfirmace z r. 1276: poznámky k dějinám doksanského klášterství ve XII. a XIII. stol. In: Sborník archivních prací, 1955, roč. V, č. 1. Praha: MV ČR - odbor vydavatelství a vydavatelství tisku, 1955, s. 159—203.

Priklanela byste se prosim v techto pripadech periodickych sborniku k citaci jako clanku v casopise? a bez In nebo s:)?

odpověď

já bych se k tomu chovala jako k časopisu. Jedině pokud by šlo o neznámý sborník dávala bych tam i vydavatelské údaje - řídím se hlavně účelem citace - tj. aby čtenář citované dílo nalezl. Takže pokud se nejedná o běžně dostupnou publikaci, raději uvedu údajů víc.
Jen tak mimochodem, vydavatelské údaje jsou podle nové normy u časopisů sice také povinné, ale v žádném příkladu článku v časopise nejsou v normě uvedeny. V normě je tolik nesrovnalostí, že se dá obhájit téměř cokoliv :-)
A co se týká In: podle nové normy může být i u časopisů. Jen by to mělo být jednotné.