filmy, tv a rozhlasové vysílání

Filmy, videa, televizní a rozhlasové vysílání

Název

V citování filmů a videí došlo k poměrně velké změně. Zatímco dříve byl prvním prvkem citace název díla, protože většina filmů je prací celého týmu lidí, dnes je uváděn na prvním místě citace jako hlavní tvůrce režisér.

Nově je povinným údajem filmové studio nebo distributor.

Ačkoliv norma tyto detaily neřeší, je zvykem filmy uvedené v ČR citovat pod českým distribučním názvem, a v hranatých závorkách případně uvést původní název. Filmy, které v ČR uvedeny nebyly, uvádíme pod původním názvem.

o         STRACH, Jiří (režisér). Anděl páně. Film. Warner Bros. Entertainment - Czech Republic, 2005.

o         NOLAN, Christopher (režisér). Oppenheimer. Film. CinemArt, 2023.

o         Podraz [The Sting] [film]. Režie George Roy HILL. USA, 1973.

o         Les Parents terribles [film]. Režie Jean COCTEAU. Francie, 1948.

Místo, vydavatel, datum

U filmu rok uvedení v zemi produkce. U televizních a rozhlasových programů datum, případně i čas vysílání. U převzatých pořadů vysílaných v televizi nebo rozhlase doporučuji uvést zemi produkce, případně i vydavatele (tj. organizace, která pořad natočila), důležitý je rok vzniku.

o         Rosemary má děťátko [film]. Režie Roman POLANSKI. USA, 1968.

o         Obsluhoval jsem anglického krále [film]. Režie Jiří MENZEL. Česko, 2006.

o         Meteor [rozhlasový pořad]. ČRo 2 – Praha, 20. 8. 2011 08:10.

o         Disco a atomová válka [Disco & Atomic War] [dokumentární film]. Estonsko, 2008. ČT2 7. 9. 2011 22:50.

Programy v rámci seriálu

U programu v rámci seriálu uvádíme číslo a název epizody, název seriálu, vysílající organizaci, kanál a úplné datum vysílání. Tímto způsobem citujeme díla, která byla vytvořena jako nedílný celek, podobně jako je tomu u vícesvazkových monografií.

Dominantní tvůrce. Název seriálu. Díl. Název dílu [typ média]. Další tvůrce. Země produkce, vydavatel (tj. rádio nebo televize, která pořad natočila), rok vzniku. Stanice a datum vysílání.

o         Vyprávěj. 5. díl. Mikuláš chodí v létě [epizoda televizního seriálu]. ČT1. 28. 9. 2009.

o         O žralocích a lidech. 4. díl. Konec strachu [epizoda dokumentárního seriálu]. Francie, 2008. ČT2. 28. 8. 2011 14:15.

o         Soukromé pasti. 3. díl, Jiná láska [epizoda televizního seriálu]. Česko, Nova, 2008. TV Nova, 7. 8. 2011 20:00.

o         Jistě, pane premiére. 1. díl, Velký plán [epizoda televizního seriálu]. Velká Británie, BBC, 1985. ČT2, 7. 11. 2010 19:00.

Příspěvky

Jednotlivé části programu by měly být citovány jako příspěvky. Narozdíl od seriálů se jedná o pořady, které jsou vytvářeny postupně.

o         VACULÍK, Ondřej. Máme nové kočky. In: Ranní úvaha [rozhlasový pořad]. ČRo 3 – Vltava, 24. 6. 2011, 0:00.

o         Nová léčba anginy pektoris. In: Diagnóza [televizní dokument]. ČT2, 5. 5. 2011.