filmy, tv a rozhlasové vysílání

Filmy, videa, televizní a rozhlasové vysílání

Název

Většina filmů je prací celého týmu lidí, proto je na prvním místě citace uváděn název díla.

Ačkoliv norma tyto detaily neřeší, je zvykem filmy uvedené v ČR citovat pod českým distribučním názvem, a v hranatých závorkách případně uvést původní název. Filmy, které v ČR uvedeny nebyly, uvádíme pod původním názvem.

o         Vratné lahve [film]. Režie Jan SVĚRÁK. Česko, 2007.

o         Motýlek [Papillon] [film]. Režie Franklin J. SCHAFFNER. Francie a USA, 1973.

o         Podraz [The Sting] [film]. Režie George Roy HILL. USA, 1973.

o         Les Parents terribles [film]. Režie Jean COCTEAU. Francie, 1948.

Místo, vydavatel, datum

U filmu rok uvedení v zemi produkce. U televizních a rozhlasových programů datum, případně i čas vysílání. U převzatých pořadů vysílaných v televizi nebo rozhlase doporučuji uvést zemi produkce, případně i vydavatele (tj. organizace, která pořad natočila), důležitý je rok vzniku.

o         Rosemary má děťátko [film]. Režie Roman POLANSKI. USA, 1968.

o         Obsluhoval jsem anglického krále [film]. Režie Jiří MENZEL. Česko, 2006.

o         Meteor [rozhlasový pořad]. ČRo 2 – Praha, 20. 8. 2011 08:10.

o         Disco a atomová válka [Disco & Atomic War] [dokumentární film]. Estonsko, 2008. ČT2 7. 9. 2011 22:50.

Programy v rámci seriálu

U programu v rámci seriálu uvádíme číslo a název epizody, název seriálu, vysílající organizaci, kanál a úplné datum vysílání. Tímto způsobem citujeme díla, která byla vytvořena jako nedílný celek, podobně jako je tomu u vícesvazkových monografií.

Dominantní tvůrce. Název seriálu. Díl. Název dílu [typ média]. Další tvůrce. Země produkce, vydavatel (tj. rádio nebo televize, která pořad natočila), rok vzniku. Stanice a datum vysílání.

o         Vyprávěj. 5. díl. Mikuláš chodí v létě [epizoda televizního seriálu]. ČT1. 28. 9. 2009.

o         O žralocích a lidech. 4. díl. Konec strachu [epizoda dokumentárního seriálu]. Francie, 2008. ČT2. 28. 8. 2011 14:15.

o         Soukromé pasti. 3. díl, Jiná láska [epizoda televizního seriálu]. Česko, Nova, 2008. TV Nova, 7. 8. 2011 20:00.

o         Jistě, pane premiére. 1. díl, Velký plán [epizoda televizního seriálu]. Velká Británie, BBC, 1985. ČT2, 7. 11. 2010 19:00.

Příspěvky

Jednotlivé části programu by měly být citovány jako příspěvky. Narozdíl od seriálů se jedná o pořady, které jsou vytvářeny postupně.

o         VACULÍK, Ondřej. Máme nové kočky. In: Ranní úvaha [rozhlasový pořad]. ČRo 3 – Vltava, 24. 6. 2011, 0:00.

o         Nová léčba anginy pektoris. In: Diagnóza [televizní dokument]. ČT2, 5. 5. 2011.